Uwaga! Do odwołania brak możliwości nadania przesyłki DHL z opcją "wysyłka na koszt klienta". Za utrudnienia przepraszamy.

UKF - Optymalny kąt działania

Łożyska wrzecionowe ze zoptymalizowanym kątem działania, mogą spełnić warunki stawiane łożyskowaniu w obrabiarkach.

Łożyska wrzecionowe to zgodne z DIN 628-6 łożyska kulkowe poprzeczne skośne z podwyższoną dokładnością i w większości przypadków kątem działania 15° lub 25°. Najczęściej są one stosowane w budowie obrabiarek jako układy łożysk przy wrzecionach roboczych. Wykonanie z kątem 15° doskonale sprawdza się przy wyższych prędkościach obrotowych i znacznych obciążeniach promieniowych w zastosowaniach gdy obciążalność i sztywność w kierunku osiowym są stosunkowo niewielkie. Ponadto, przy wysokich prędkościach obrotowych zmniejsza się kąt przylegania kulek, z uwagi na działającą na elementy toczne siłę odśrodkową wypychającą kulki promieniowo na zewnątrz.

Zmienne wymagania utrudniające dobór łożyska Łożyska z kątem działania 25° bardzo dobrze przenoszą siły osiowe i są odporne na przemieszczenia kątowe wynikające z siły odśrodkowej i obciążenia zewnętrznego. Jednak wpływa to na zwiększenie tarcia i wyraźnie mniejszy zakres prędkości obrotowych. Nowoczesne obrabiarki to często maszyny wieloczynnościowe ze zmiennymi wymaganiami, jak np. centra obróbcze, tokarki z dodatkowymi wrzecionami i napędzanymi narzędziami lub szlifierki uniwersalne do szlifowania wewnętrznego i zewnętrznego. Podejmując decyzję bazując jedynie na kącie działania, trudno sprostać wszystkim wymaganiom, które musi spełnić nowoczesne łożyskowanie.

Łożyska hybrydowe z ceramicznymi elementami tocznymi

Aby sprostać tym różnorodnym wymaganiom UKF opracował łożyska wrzecionowe w wykonaniu USS (jednorzędowe) i USO (dwurzędowe, układ O) z tak zwanym zoptymalizowanym kątem działania. Optymalny kąt działania nie został ustalony na poziomie średniej arytmetycznej katów 15° i 25°. Badania wykazały, że największą korzyść uzyska się przy kącie styku wynoszącym dokładnie 21°. Zalety tego wymiaru kąta działania wyraźnie pokazuje rys. 2, na którym przedstawiono zależność pomiędzy dopuszczalną prędkością obrotową, a sztywnością osiową dla łożysk z różnym kątem działania. Siła osiowa, która jest przenoszona przez łożyska ze zoptymalizowanym kątem 21° jest zdecydowanie wyższa niż siła w przypadku łożysk z kątem 15°, podobnie wzrasta prędkość obrotowa w porównaniu do łożysk z kątem 25°. Różnice wyników obrazuje obszar zaznaczony na ilustracji na czerwono. 

Łożyska USS i USO z uwagi na dużą średnicę kulek charakteryzują się wysoką nośnością. Są one dostępne w typowych dla łożysk wrzecionowych szeregach wymiarowych 719 i 70 jako części standardowe. Inne szeregi wymiarowe, jak 718 lub 72, mogą zostać zaoferowane na zapytanie, również ze zoptymalizowanym kątem działania kulek. Oprócz tego dostępne są typoszeregi USSC / USOC - łożyska hybrydowe - z ceramicznymi elementami tocznymi dla uzyskania wyższych prędkości obrotowych, a także łożyska typoszeregu XH - z pierścieniami ze stali Cronidex. Możliwe są również inne opcje i wykonania, np. z bezpośrednim smarowaniem przez pierścień zewnętrzny lub obustronnie uszczelnione z osłonkami bezstykowymi. Dokładność obrotu łożysk UKF sięga klasy jakości UKF HQ, jest to wyższa dokładność niż standardowa dokładność łożysk wrzecionowych P4 lub P2.
ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.