Najdokładniejsza na świecie maszyna pomiarowa stosuje prowadnice liniowe Hepco

Wiodący producent taśm mierniczych w Wielkiej Brytanii, firma Fisco Toll Limited uczyniła krok w celu lepszego zapewnienia jakości poprzez budowę własnego, w pełni zautomatyzowanego laserowego urządzenia pomiarowego taśmy.
Jest to jedyny tego typu system na całym świecie. Inwestycja pozwoliła na automatyczną kontrolę i skalowanie taśm mierniczych aż do 50 metrów długości w 1 klasie EC, w standardzie który wymaga dokładności 20 mikronów na pierwszym metrze, a co jest taką samą dokładnością jaka jest wymagana przy stalowych sztywnych liniałach.

Osiągniecie 1 Klasy jest procesem dwuetapowym. Pierwszym krokiem jest nadruk w 1 Klasie dokładności i jest to zapewnione poprzez stworzony przez firmę Fisco własny system nadruku atramentowego. „Jednak nie możemy sprzedawać produktu 1 Klasy dokładności jeśli nie możemy tego udowodnić” wyjaśnia Główny Inżynier, Stan Burton. „Więc potrzebowaliśmy systemu zdolnego mierzyć w dokładności do 20 mikronów”. Aby móc sobie wyobrazić rząd wielkości, ludzki włos ma np. 70-100 mikronów, a ziarenko talku, 10 mikronów!

W rzeczywistości, podstawowa dokładność maszyny po finalnym zainstalowaniu wynosi 1.1 mikrona na metr – czyli około 1/75 grubości ludzkiego włosa.

Głównym elementem konstrukcyjnym urządzenia jest 32 metrowa prowadnica liniowa Hepco- GV3 która została oszlifowana w dokładności rzędu 0,1mm i prostoliniowości 0,1mm i dokładności te są gwarantowane na okres pracy do 10 lat. Prowadnica GV3 jest główną prowadnicą systemu transportującego wózek z ostrzem zwijającym/ rozwijającym taśmę oraz wózek z kamerą z zamocowanym zwierciadłem lasera.

„Podczas cyklu mierzenia w którym wózki są w spoczynku jest zachowana pełna stabilność na poziomie 1 mikrona” wyjaśnia Stan Burton „To dzięki rolkom Hepco ze zmiennym obciążeniem wstępnym, które dają lepszą sztywność niż nawet najdroższe systemy z łożyskami kulkowymi. Wprawdzie duża dokładność rolek jest możliwa, dzięki Hepco było to jednak osiągnięte przy użyciu standardowych elementów.

Podczas wcześniejszych prób testowana była alternatywna prowadnica liniowa na jednometrowym testowym odcinku. „Mimo bardzo wysokiej ceny, nie mogliśmy dopasować obciążenia wstępnego” kontynuuje Stan Burton „Mogłem popchnąć wózek i przesunąć go na wiele mikronów”. Takie osiągi nie były wystarczające dla firmy Fisco.

Prowadnice liniowe Hepco zostały dostarczone w kolejno ponumerowanych czterometrowych odcinkach, w sumie dające 32 m. „Jeden dodatkowy kawałek był potrzebny znacznie później w fazie montowania” Stan Burton kontynuuje „I nawet wtedy gdy była to dodana sekcja, odcinki pasowały idealnie”. Żadne złączki nie mogłyby być zaakceptowane, ponieważ nawet odchylenie o 10 mikronów mogłyby spowodować drgania zwierciadła lasera i utratę wiązki światła oraz danych pomiarowych.

Inna główna zaleta prowadnic Hepco która została zauważona przez firmę Fisco były obrobione powierzchnie naprzeciwko utwardzonych krawędzi „V”. To zapewniło nieocenione korzyści przy montażu komponentów zastępczych bezpośrednio na prowadnicy. „Inni producenci byli również rozpatrywani lecz mogli jedynie zaoferować systemy które były znacznie droższe i dużo mniej elastyczne” podsumowuje Stan Burton.

Nowy system laserowy znajduje się w fabryce Fisco w Rayleigh, Essex, w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu z kontrolowaną temperaturą. Urząd Miar i Wag akredytował to urządzenie, jest ono również zatwierdzone i stosowane przez Trading Standards (Instytut Standardów Handlowych UK) do weryfikacji innych wytwórców taśm mierniczych.

ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.