Dlaczego warto stosować nagrzewanie indukcyjne?

Nagrzewanie indukcyjne jest szybką i obecnie najlepszą, kontrolowaną metodą nagrzewania. Bezpieczne i przyjazne dla środowiska, alternatywne dla tradycyjnych metod takich jak piece, kąpiele olejowe czy palniki. Metody te powodują powstawanie dymu, oparów lub odpadów olejowych, są również niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Powszechnie wiadomo, że poprawna metoda montażu przedłuża żywotność łożyska. Kontrolowane i niepowodujące naprężeń nagrzewanie chroni przed niepotrzebnymi uszkodzeniami, jednocześnie pozwalając zachować oryginalne smarowanie. Metoda ta jest wręcz idealna w przypadku łożysk uszczelnionych (2RS-ZZ) oraz łożysk nasmarowanych. Producenci łożysk polecają metodę kontrolowanego nagrzewania indukcyjnego jako najlepszą praktykę przy montażu łożysk.

Katalog - Narzędzia konserwacyjne i hydrauliczne do łozysk i elementów transmisyjnych.


Uniwersalne narzędzia do montażu i demontażu łożysk.
Oferujemy rozwiązania do montażu (pracujące z niską częstotliwością) i demontażu (pracujące ze średnią częstotliwością).
Do łożysk, kół zębatych, tulei, połączeń, itd.

Kontrolowane nagrzewanie Temperatura i/lub czas.
Sterowanie elektroniczne w technologii cyfrowej optymalnie reguluje przebieg procesu nagrzewania, automatycznie dobierając jak najwydajniejsze wartości mocy. Każdy detal nagrzewany jest błyskawicznie i równomiernie. Proces nagrzewania nie wymaga specjalnych czynności. Sterowanie chroni również przed podgrzewaniem wybuchowym (nie ma ryzyka odbarwienia materiału ani tworzenia się w nim wżerów.

Rozmagnesowanie.
W przypadku łożysk i części przekładni mechanicznych warunkiem krytycznym jest niezawodne rozmagnesowanie. Dzięki sprawdzonej technologii pracy, nagrzewnice indukcyjne BETEX® gwarantują maksymalną skuteczność rozmagnesowania (do natężenia poniżej 2 A/cm). Ma to istotny wpływ na trwałość użytkową łożysk, kół zębatych i innych części wirujących.

Wydajność energetyczna.
Wszystkie nagrzewnice indukcyjne BETEX® wyróżniają się wysoką wydajnością energetyczną w porównaniu z tradycyjnymi metodami nagrzewania części.

Nowa generacja z inteligentną technologią.
Proces nagrzewania wyświetlany na ekranie w postaci czytelnego wykresu. Nagrzewnice mają funkcję logowania pozwalającą zapisać i eksportować dane. Możliwość tworzenia dokumentacji z przebiegiem procesu nagrzewania. Podwójny czujnik temperatury pozwala prowadzić nagrzewanie według wcześniej ustalonych wartości (ΔT) i bez ryzyka wystąpienia naprężeń.

Lepsza kontrola i montaż bez obciążeń.
Monitorowanie ΔT pozwala na pomiar temperatury wewnętrznej i zewnętrznej przedmiotu obrabianego dwoma czujnikami temperatury. Takie rozwiązanie uniemożliwia przekroczenie maksymalnej, wstępnie ustawionej dla 2 punktów temperatury, co z kolei prowadzi do równomiernego nagrzewania materiałów i chroni je przed przeciążeniami.
Zasada działania.
Nagrzewnica indukcyjna indukuje prąd (o niskiej częstotliwości) w element nagrzewany. Dzieje się tak, ponieważ przedmiot podgrzewany pełni rolę „dolnej strony” (tj. uzwojenia wtórnego) transformatora elektrycznego, którym zasadniczo jest nagrzewnica. Uzwojenie pierwotne („strona górna”) transformatora czerpie zasilanie z sieci elektrycznej prądu przemiennego poprzez regulator elektroniczny. Powstaje pole magnetyczne, które indukuje prąd o dużym natężeniu (tzw. prąd zwarciowy) w element nagrzewany, przez co rośnie jego temperatura. Po każdym cyklu nagrzewania nagrzewnica automatycznie rozmagnesowuje detal.

Różnice pomiędzy niską a średnią częstotliwością w nagrzewaniu indukcyjnym.
 • Niska częstotliwość: niskie tempo nagrzewania, doskonała penetracja ciepła na głębokość.
 • Średnia częstotliwość: wysokie tempo nagrzewania, słaba penetracja ciepła na głębokość.

Na czas nagrzewania mają wpływ:
 • Wymiary i waga
 • Temperatura i materiał
 • Dostępna mocHolenderski projekt.
Bega zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą szerokiej gamy nagrzewnic indukcyjnych pod marką BETEX® dla przemysłu i usług przemysłowych. Nagrzewnice indukcyjne naszej produkcji wyróżniają się niezawodnością i łatwą obsługą, przez co cieszą się popularnością na całym świecie.

Zalety nagrzewnic indukcyjnych BETEX®
 • Bezpieczeństwo użytkownika i nagrzewanego elementu.
 • Do montażu i demontażu łożysk.
 • Przyjazne dla środowiska: nie dymią, nie używają otwartego ognia, nie wydzielają oparów
  — i nie są źródłem odpadów z oleju.
 • Oszczędna energetycznie alternatywa dla metod tradycyjnych.
 • Solidna konstrukcja — nie sprawia problemów w przemysłowych warunkach pracy.
 • Do łożysk uszczelnionych (2RS-ZZ) i fabrycznie smarowanych.
 • Automatycznie zmniejszają moc.
 • Automatycznie rozmagnesowują część po podgrzaniu do natężenia 2 A/cm.
 • Automatyczny tryb ponownego nagrzewania.
 • Unikalna, przyjazna dla użytkownika konstrukcja z ramieniem obrotowym.
 • Przeznaczone specjalnie dla wydziałów produkcyjnych oraz utrzymania ruchu.
 • 3-letnia gwarancja na sterownik elektroniczny.
Według indywidualnego projektu.
Bega ma na koncie wiele zrealizowanych projektów mających na celu optymalizację procesów i podniesienie wydajności produkcyjnej. Do nagrzewania seryjnego lub nagrzewania elementów o niestandardowym kształcie.

Więcej informacji w rozdziale „Indywidualny projekt to czasem najlepsze rozwiązanie”.Wszystkie nagrzewnice dostarczane są z:
 • Instrukcją obsługi.
 • Rękawicami żaroodpornymi do temp. 250°C.
 • Magnetycznym czujnikiem temperatury (240°C).
 • Wazeliną techniczną do konserwacji.

Jakość, na której można polegać.
Nagrzewnice indukcyjne BETEX® to sprawdzona jakość. Ich wytrzymała konstrukcja i łatwość obsługi gwarantuje wydajną i bezproblemową pracę w zastosowaniach przemysłowych.

Serwis i gwarancja.
Wieloletnie doświadczenie i obszerna wiedza techniczna gwarantują wysoką jakość wykonania i niezawodność działania naszych urządzeń, a także fachowe doradztwo i bardzo skuteczną pomoc techniczną. Nagrzewnice indukcyjne BETEX® sprzedawane są z czytelną, zrozumiałą instrukcją obsługi oraz 3-letnią gwarancją na podzespoły elektroniczne.Kup BEGA BETEX.

ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.