Łożyska SKF Food Line wyznaczają standardy przemysłowe w zakresie konstrukcji higienicznych, promując bezpieczną produkcję żywności.


Przemysł spożywczy jest, co zrozumiałe, ściśle regulowany w celu zapewnienia produkcji bezpiecznej żywności. W celu ochrony swoich produktów spożywczych podczas produkcji i przetwarzania, firmy stosują liczne praktyki bezpieczeństwa, takie jak stosowanie zaprojektowanych w sposób zapewniający higienę maszyn i urządzeń „klasy spożywczej”. Istnieje wiele zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami, które mogą zagrozić bezpieczeństwu żywności, takich jak kwaśne lub ścierne składniki, wysokie temperatury i częste mycie z użyciem korozyjnych środków czyszczących. Wynikająca z tego korozja elementów maszyn może powodować wycieki środków smarnych, które mogą potencjalnie zanieczyszczać produkty końcowe.

fot. Blue Line Family

Aby wyeliminować te zagrożenia, firma SKF przyjęła innowacyjne podejście do projektowania z myślą o higienie przy opracowywaniu asortymentu łożysk kulkowych Food Line, obejmującego serię SKF Blue Line. Zespoły te, zawierające komponenty przystosowane do kontaktu z żywnością i odporne na korozję, zostały zbudowane od podstaw, a każdy ich element zaprojektowano tak, aby zrównoważyć doskonałe osiągi i standardy higieniczne zgodne z międzynarodowymi wytycznymi. Higieniczna geometria powierzchni oprawy, pokrywy zamykającej i uszczelnienia tylnego została inteligentnie zaprojektowana, aby zapobiec gromadzeniu się osadów, ułatwić czyszczenie i pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii i alergenów. Pomysłowa konstrukcja zawiera również niebieskie materiały zapewniające wykrywalność optyczną. Seria Blue Line może być dostarczana jako otwarte lub całkowicie uszczelnione zespoły z pokrywą zamykającą i uszczelnieniem tylnym. Opatentowany system uszczelnienia łożyska i wyjątkowa jakość smaru przyczyniają się do wydłużenia trwałości i wysokiej niezawodności łożyska. Zaprojektowane do pracy bez konieczności dosmarowywania, zespoły te zmniejszają zakres obsługi technicznej i związane z tym koszty smaru i robocizny.

fot. łożysko w technologii Solid Oil

Asortyment łożysk SKF Food Line jest również dostępny z zaawansowaną technologią Solid Oil. Solid Oil to matryca polimerowa nasycona olejem smarnym, która praktycznie wypełnia całą wewnętrzną przestrzeń w łożysku. Struktura mikroporów matrycy polimerowej utrzymuje olej smarujący. Gdy matryca polimerowa jest wtłaczana do łożyska, a następnie utwardzana, wokół elementów tocznych i bieżni tworzy się bardzo wąska szczelina, umożliwiająca swobodny obrót elementów łożyska. Olej jest zasysany z matrycy do tych szczelin, zapewniając ciągłe smarowanie łożyska. Łożyska Solid Oil są nasmarowane na cały okres trwałości i zawierają 2 do 4 razy więcej oleju smarującego niż podobne łożyska wypełnione smarem plastycznym. Solid Oil jest odporny na działanie praktycznie wszystkich środków chemicznych stosowanych w procesach mycia.

fot. Kompaktowy cyfrowy tachometr TKRT 31

SKF oferuje szereg wysokiej jakości narzędzi monitorujących, które pomagają zoptymalizować wydajność urządzeń wirujących w celu zwiększenia dostępności maszyn, ich niezawodności i niskich kosztów eksploatacji. Zapobiegawcze utrzymanie ruchu ma fundamentalne znaczenie dla zwiększenia produkcji, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowego działania może zapobiec katastrofalnej i kosztownej awarii maszyny. Najnowocześniejszy, wielofunkcyjny, kompaktowy tachometr cyfrowy SKF TKRT 31 umożliwia kontrolę urządzeń lub maszyn wirujących, wykorzystując pomiar laserowy lub stykowy do określania prędkości obrotowej i liniowej, a także odległości.


fot. Ultradźwiękowy przyrząd do kontroli smarowania TLGU

Smarowanie jest kluczowe dla wydłużenia trwałości łożyska, co z kolei ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia czasu sprawności maszyn i produkcji. Nadmierne smarowanie jest zarówno kosztowne, jak i może powodować poważne komplikacje, natomiast niedostateczne smarowanie może umożliwić dostanie się zanieczyszczeń do łożyska, co prowadzi do jego przedwczesnej awarii. Ultradźwiękowy przyrząd do kontroli smarowania TLGU 10 firmy SKF oferuje praktyczne, łatwe w użyciu rozwiązanie do dokładnego dosmarowywania. Dzięki prostemu podłączeniu do smarownicy i wykorzystaniu technologii ultradźwiękowej, to intuicyjne urządzenie pomaga usprawnić proces ręcznego dosmarowywania, zapewniając dozowanie właściwej ilości smaru do łożyska we właściwym czasie, a co za tym idzie, maksymalizując wydajność i trwałość łożyska dla osiągnięcia najniższego całkowitego kosztu posiadania.
_______________________

Misją SKF jest bycie niekwestionowanym liderem w branży łożyskowej. Firma SKF osiąga to poprzez oferowanie rozwiązań, które zmniejszają tarcie i emisję CO2, jednocześnie zwiększając czas sprawności i wydajność maszyn. Produkty i usługi związane z obracającym się wałem obejmują łożyska, uszczelnienia, zarządzanie smarowaniem, sztuczną inteligencję i bezprzewodowe monitorowanie stanu. Firma SKF jest reprezentowana w ponad 130 krajach i posiada około 17 000 dystrybutorów na całym świecie. Roczna sprzedaż w roku 2020 wyniosła 74 852 miliony SEK, a liczba pracowników 40 963. www.skf.com ® SKF jest zarejestrowanym znakiem towarowym Grupy SKF.

ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.