Drodzy Klienci!
Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 sierpnia nasza firma będzie nieczynna. 
Za wszelkie niedogodności z tym związane z góry przepraszamy.

Technika liniowa a piłka nożna

Działania konstruktorów stanowią podłoże dla badań, w których UMIST- The University of Manchester Institute of Science and Technology (Instytut Nauki i Technologii) posiada niepodważalną międzynarodową reputację. Nie jest zaskakujące, że tam właśnie powstał nowy studencki projekt, dotyczący zbudowania urządzenia do testu uderzeniowego piłki nożnej. Urządzenie to posiada znaczenie zarówno medyczne jak i komercyjne. Aby poruszyć kwestię firmy Hepco w tym przedsięwzięciu należy podkreślić, że zastosowano tam system przesuwu liniowego GV3.

Urządzenie przypominające ogromną kuszę, odzwierciedla siłę, na jaką narażony jest piłkarz podczas uderzenia głową w piłkę. Efektem pracy UMIST, będzie porównanie siły działania starej, mokrej i skórzanej piłki z działaniem piłki z tworzywa sztucznego. Chociaż oddziaływanie pojedynczego uderzenia głową może zostać oszacowana za pomocą specjalnego indeksu i odniesienia go do kryterii urazu głowy, nie ma to odpowiednika przy wielokrotnych uderzeniach. Jednak dzięki ostatniej pracy UMIST, sytuacja ta wydaje się zmienić.

Głównymi elementami urządzenia do testu uderzeniowego jest drążek do obijania piłki, system liniowy Hepco, stoper, wyciągarka oraz gumowa lina. Drążek obijający jest bryłą naśladującą stopę kopiącą piłkę. Jest on połączony zarówno z gumową liną jak i wyciągarką poprzez szybkozwalniajacy mechanizm.

W początkowej fazie, urządzenie obijające zostaje zamontowane do wózka systemu liniowego Hepco, który za pomocą wyciągarki zostaje odciągnięty od piłki, tak, aby lina gumowa była naciągnięta. Zwolnienie mechanizmu naciagarki, pozwala linie gumowej pociągnięcie obijaka wzdłuż toru systemu liniowego, oraz uderzenie piłki. Po "kopnięciu" piłki obijak kontynuuje uderzania do momentu zatrzymania go przez stoper. Dwie laserowe wiązki używane są do zapisu prędkości obijaka, natomiast naładowanie piezoelektryczne służy do pomiaru działającej na piłkę siły.

Najważniejszym wymaganiem przy doborze systemu przesuwu liniowego, było upewnienie się, że obijacz będzie przesuwał się swobodnie i bez oporu po torze liniowym. "Niewielkie tarcie, niewielkie wydzielane ciepło, wysoki stopień dokładność równoległości, oraz niewielki luz łożyskowy, przekonały nas do zastosowania systemu przesuwu liniowego GV3" wyjaśnia inżynier mechaniki, wykładowca, Dr. John Harrigan. Rolki toczne "V" oferowane przez Hepco, zapewniają gładki, posuwisty ruch po torze, co jest niezwykle istotne w naszym zastosowaniu. Korzyścią była też prostota konstrukcji."

Do teraz, dane otrzymane w tym doświadczeniu były wyłącznie wykorzystane na potrzeby uniwersytetu, ale prace nad ulepszeniem maszyny będą kontynuowane w przyszłym roku. Wartość pomiarów efektu wielokrotnego uderzania głową piłki przez gracza, daje znaczne korzyści amatorom jak i profesjonalnym graczom. Rzekomo ponad 30 amatorów piłki nożnej, straciło życie poprzez wielokrotne odbicia głową poruszającej się z duża prędkością piłki. Może to być także odpowiedzialne za większość przypadków wstrząsu mózgu, mogących prowadzić do takich ciężkich chorób jak choroba Alzheimera. Jest to jednak teoria, a niewystarczająca ilości danych powoduję, że nie może być ani potwierdzona, ani odrzucona.

Maszyny do testu uderzeniowego posiada także wartość komercyjna, jako narzędzie pomocne w projektowaniu, dla producentów artykułów sportowych. Jest przydatne przy poszukiwaniu produktu, który nie tylko pomoże podkreślić widowiskowość gry, lecz ograniczy także ryzyko gracza.

ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.