Zastosowanie produktów marki Fluro w bolidzie wyścigowym PWR Racing Team

         
        PWR Racing Team to zespół studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy sami projektują, a następnie budują bolidy wyścigowe na prestiżowe zawody dla inżynierów i menadżerów z całego świata – Formula Student. 

Każdego roku ponad 600 drużyn konkuruje na najbardziej znanych torach świata takich jak Hockenheimring w Niemczech, czy Silverstone w Wielkiej Brytanii, znanych przede wszystkim z wyścigów Formuły 1. Zespół powstał w 2009 roku i od tamtego czasu w garażu PWR Racing Team powstało już 9 bolidów wyścigowych.

Fot 1. Zespół PWR Racing Team podczas zawodów Formuła Student Germany


Od samych początków funkcjonowania zespołu firma Albeco, która jest jedynym i wyłącznym dystrybutorem produktów marki FLURO wspiera studentów poprzez przekazywanie im przegubów kulowych oraz rod endów (główek cięgła) tej firmy.


Fot 2. Bolid RT02 – drugi bolid w historii zespołu PWR Racing Team. Od 2011 roku firma Albeco wspiera zespół produktami marki FLURO

 


Formula Student to zawody inżynierskie, w których liczy się przede wszystkim niekonwencjonalne i innowacyjne podejście w budowie bolidu wyścigowego. Sposób w jaki bolid został zaprojektowany jest sprawdzany w trakcie jednej z konkurencji statycznych na zawodach, jaką jest Engineering Design. Podczas niej studenci prezentują przedstawicielom branży automotive z całego świata swoje rozwiązania zastosowane w bolidzie. 


Bolidy rywalizują na torze w konkurencjach dynamicznych takich jak: Acceleration (przyspieszenie), Skid Pad (jazda po torze w kształcie ósemki), AutoX (jedno okrążenie po torze) oraz Endurance (wyścig wytrzymałościowy na dystans 22 kilometrów, kierowcy zmieniają się w połowie dystansu). W konkurencjach dynamicznych ogromne znaczenie ma oczywiście uzyskanie jak najlepszego czasu na torze, jednak najważniejsze jest to, aby bolid zawsze dojechał do mety. Dlatego też zespół PWR Racing Team stawia na niezawodne rozwiązania.

 


Fot 2. Bolid RT08 podczas konkurencji Acceleration na zawodach formula Student Italy

 


Jednym z takich niezawodnych rozwiązań, gwarantujących najwyższą jakość, są produkty marki FLURO, które są przystosowane bezpośrednio do sportów motorowych. Mają one szerokie zastosowanie w układzie zawieszenia bolidu. Przeguby kulowe oraz główki cięgieł są wykorzystywane w wahaczach, natomiast same rod endy są wykorzystywane również w stabilizatorze poprzecznym (anti-roll bar) oraz w układzie push-rod.Fot 3. Wizualizacja umiejscowienia przegubów kulowych oraz główek cięgieł w wahaczach bolidu


Fot. 5: Przeguby i rod endy, które znajdą się w bolidzie RT09

 


           Jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką PWR Racing Team zwraca uwagę podczas wyboru przegubów jest wytrzymałość zmęczeniowa, ponieważ siła działająca punktowo na jeden przegub to równowartość obciążenia o wartości ponad pół tony. 


Bardzo ważne jest również to, aby w przegubach po wielu cyklach pracy nie występowały luzy. Zespół niejednokrotnie miał okazję sprawdzić to w zawieszeniu swojego bolidu. Przy zastosowaniu przegubów marki FLURO luzy te praktycznie nie pojawiały się, nawet po całym intensywnym sezonie ścigania się na międzynarodowych torach.

ZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.