FLURO MOTORSPORT w X bolidzie PWR Racing Team.

ZASTOSOWANIE PRODUKTÓW MARKI FLURO MOTORSPORT W BOLIDZIE WYŚCIGOWYM PWR.

     PWR Racing Team to zespół około 50 studentów, którzy od 2009 roku samodzielnie projektują̨ i budują̨ bolidy klasy Formula Student, którymi następnie ścigają̨ się̨ na międzynarodowych zawodach dla młodych inżynierów i menadżerów. Do tej pory w ich garażu powstało 10 pojazdów z silnikiem spalinowym.

fot 1. Zespół PWR Racing Team podczas wręczenia nagród.

     Zawody Formula Student odbywają̨ się̨ na najbardziej znanych torach świata, takich jak Hockenheimring, Silverstone, czy Red Bull Ring. Są̨ one organizowane oraz oceniane przez sędziów ze znanych koncernów motoryzacyjne świata, takich jak Mercedes, Audi, BMW, Porsche, Volkswagen, FCA, czy Dallara. Podczas nich sprawdzane są̨ osiągi bolidu na torze podczas konkurencji dynamicznych, jak i wiedza inżynierska oraz biznesowa podczas konkurencji statycznych.

fot 2. Zespół PWR Racing Team podczas zawodów Formuła Student.

     PWR Racing Team to prawdziwy przedsionek do świata motoryzacji. Członkowie zespołu znajdują̨ zatrudnienie w najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych firmach z branży automotive, a także w zespołach Formuły 1 takich jak Scuderia Ferrari, czy Scuderia Torro Rosso.

Od samych początków funkcjonowania zespołu firma Albeco, która jest jedynym i wyłącznym dystrybutorem produktów marki FLURO wspiera studentów poprzez przekazywanie im przegubów kulowych oraz rod endów (główek cięgła) tej firmy.

fot 3. Przeguby kulowe i główki cięgła marki Fluro.

fot 4. Bolid RT 02 - drugi bolid w historii zespołu PWR Racing Team.
Od 2011 roku firma Albeco wspiera zespół produktami marki Fluro.

     Dnia 6 czerwca 2019 odbyło się najważniejsze święto dla zespołu PWR Racing Team w tym roku – premiera najnowszego bolidu RTX oraz dziesięciolecie PWR Racing Team. Zespół zaprezentował efekt 10 miesięcy swojej pracy przed ponad setką przedstawicieli firm, władz Uczelni oraz studentów w Auli Głównej Politechniki Wrocławskiej.

fot 5. Przedstawiciel firmy Albeco wraz z najnowszym bolidem zespołu RTX.

     Bolid RTX to wyjątkowa konstrukcja w dotychczasowym dorobku PWR Racing Team. Jego struktura nośna składa się z monocoque wykonanego z kompozytu włókna węglowego z przekładką aluminiową oraz ze stalowej ramy, która pełni funkcję klatki na silnik. W bolidzie zastosowano dwuwahaczowe zawieszenie typu push-rod z trzema amortyzatorami w układzie T-bar dla przedniej osi. Na osi tylnej zastosowano stabilizator typu U-bar. Niskoprofilowe 16-calowe opony Hoosier zostały osadzone na autorskich felgach wykonanych z włókna węglowego. Sercem bolidu jest silnik Honda CBR 600RR o mocy 85KM i o momencie obrotowym 63Nm wraz z autorskim układem dolotowym wykonanym z włókna węglowego oraz z kolektorem wydechowym z tytanu. Ergonomia bolidu została przystosowana pod kierowców z zespołu. We własnoręcznie wykonanej kierownicy znajduje się 4 calowy wyświetlacz o wysokim kontraście. Modułowa wiązka elektryczna została stworzona z elementów używanych w samolotach wojskowych, aby zapewnić jej niską masę oraz niezawodność. Pneumatyczna zmiana biegów zajmuje mniej niż 80 milisekund.

fot 6. Bolid RTX.

     Aby zbudować zwycięski bolid, uzyskujący najlepsze czasy na torze, musi być on bezawaryjny. Stawiając na niezawodne rozwiązania zespół PWR Racing Team pozostaje od wielu lat przy używaniu w bolidzie produktów marki FLURO. W ubiegłych latach korzystaliśmy z przegubów serii K – do wymagających zastosowań.

fot 7. Schemat 3D złożenia przegubów z wykorzystaniem rozwiązań FLURO.

     Bolidy PWR Racing Team z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki. Każdy kolejny projekt pozwala na uzyskiwanie coraz większych przeciążeń wzdłużnych, jak i bocznych, ucinając kolejne sekundy z uzyskiwanych czasów. To te przeciążenia bezpośrednio przekładają się na siły działające na zawieszenie w bolidzie. Oczywistym dla zespołu krokiem, było zdecydowanie się na rozwój współpracy z firmą Albeco, która tym razem zaopatrzyła konstruktorów w produkty marki FLURO serii MOTORSPORT, gwarantujących najwyższą jakość, przystosowanych bezpośrednio pod potrzeby sportów motorowych. To one umożliwiają zawieszeniu bolidu RTX pracować tak jak powinno podczas jazdy.

fot 8. Rozbicie złożenia wahacza w bolidzie RTX z wykorzystaniem rozwiązań FLURO Motorsport

     Okres wakacyjny zespół PWR Racing Team spędza bardzo intensywnie. Aktualny sezon oznacza dla nich serię trzech edycji zawodów we Włoszech, Niemczech i Czechach. Wysoka wytrzymałość oraz trwałość serii Motorsport pozwoli na przejechanie wszystkich edycji, bez martwienia się o wymianę przegubów. Klasa dokładności, z jaką są one wykonywane, pozwala zespołowi PWR Racing Team na stosowanie ich w każdych warunkach, przy dużych obciążeniach dynamicznych, zarówno w układzie zawieszenia, jak i w układzie kierowniczym.

fot 9. Produkty FLURO MOTORSPORT

     Bardzo ważne jest również to, aby w przegubach po wielu cyklach pracy nie pojawiały się większe niż ustalone luzy łożyskowe. Niejednokrotnie młodzi inżynierowie mięli okazję sprawdzić to w zawieszeniu swojego bolidu. Przy zastosowaniu przegubów marki FLURO luzy te praktycznie nie powiększały się, nawet po całym intensywnym sezonie ścigania się na międzynarodowych torach.

fot 10. Produkty FLURO MOTORSPORT

Kliknij i zobacz katalog FLURO: https://www.albeco.com.pl/data/catalogueb/Fluro_polski.pdf
Kliknij i zobacz katalog FLURO Motorsport: https://www.albeco.com.pl/data/catalogueb/Motorsport.pdf
Produkty FLURO w e-sklepie Albeco: http://alb.eco/FLUROsklepZamknijNasza strona internetowa korzysta z plików "cookies", aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności.